Ağrı Dağı – turecka Góra Smutku, Kūh-e Nūḥ – perska Góra Noego, Çiyayê Agirî – kurdyjska Ognista Góra.

Powyższe tylko utwierdza w przekonaniu jak rozmaitą historię posiada ta góra dla wielu państw i różnych narodowości. Można tu odnaleźć wątki religijne, kulturalno-etniczne czy geopolityczne. Dodatkowo jej lokalizacja sprawia, że do dziś jest przedmiotem sporu, a teren na którym się znajduje, objęty jest strefą militarną.

Dla Chrześcijan, Muzułmanów oraz Żydów Ararat jest górą wzbudzającą wiele emocji z powodu przypowieści biblijnej o Arce Noego, która według różnych źródeł miała zakończyć swoją podróż właśnie na tej górze.

W samym masywie znajdują się dwa szczyty, Mały Ararat (3 896 m) oraz Wielki Ararat (5 165 m). Na samym szczycie zawsze leży pokrywa śnieżna. Niezbędne będą raki i kije trekkingowe.

Celem realizacji programu jest zdobycie szczytu. W zależności od potrzeb może on być wydłużony, rozbudowany bądź dostosowany.

Dzień 1

Odbiór z lotnisk w Agri, Igdir lub Van. Wszystkie znajdują się w sąsiedztwie Doğubeyazıt. Po przyjeździe do hotelu, pomożemy z meldunkiem, zweryfikujemy sprzęt/ekwipunek i zorganizujemy kolację.

 

Dzień 2

Po śniadaniu wyruszymy w stronę Araratu, aby rozpocząć trekking do obozu pierwszego, który znajduje się na wysokości 3 200 m. Konie będą transportować ciężki bagaż. Trekking zajmie do 6-ciu godzin. Po dotarciu do obozu, kucharz przygotuje kolację, a w międzyczasie będziemy rozlokowywać się w namiotach. Reszta czasu jest przeznaczona na relaks i aklimatyzację.

 

Dzień 3

Ponownie, po spożyciu śniadania, wyruszymy do obozu drugiego, na wysokości 4 200 m. Raz jeszcze konie pomogą w transporcie ciężkiego bagażu do kolejnego obozu. Droga zajmie nam do 5-ciu godzin. Tak jak dnia poprzedniego, kucharz przygotuje posiłek, a reszta czasu jest dedykowana na odpoczynek przed dniem ataku szczytowego.

Możliwy dodatkowy dzień na aklimatyzację – zależy od stanu i kondycji uczestników.

Dzień 4

Pobudka ok. północy. Wyruszamy po śniadaniu. Droga na szczyt zajmuje od 5-ciu do 7-miu godzin. Po zdobyciu szczytu, wracamy do obozu drugiego na odpoczynek i posiłek, aby później zacząć trekking powrotny do obozu pierwszego.

 

Dzień 5

Powrót na wysokość 2 250 m, a następnie transfer do hotelu w Doğubeyazıt. Czas wolny można spędzić w centrum miasta, skorzystać z usług Barbera, masażysty bądź wizyty w tureckiej łaźni.

 

Dzień 6 – 7

W zależności od czasu jakim dysponujemy, dostosowujemy program do grupy. Wśród możliwości: kurdyjski camping z grillem nad jeziorem Balık Gölü, które znajduje się na wysokości 2 250 m, 60 km od Doğubeyazıt, Pałac Wezyra Ishak’a Pasha z XVII w., Grobowiec Ahmad’a Xani – kurdyjskiego poety, Park Narodowy Arki Noego w okolicy wioski Üzengili, wizyta w kurdyjskiej wiosce z tradycyjnie przygotowanym posiłkiem i wiele innych.

 

Dzień 8

Dzień powrotu. Odwiezienie na lotnisko.

 

Wliczone w cenę: Wszystkie transfery, 2 noce w hotelu w Doğubeyazıt, wszystkie posiłki w górach, śniadania hotelowe, przewodnicy, kucharz, wyposażenie obozowe, namioty, transport konny, zezwolenia/zgłaszanie wyjścia odpowiednim służbom, bilety wstępu w dniach zwiedzania okolic.

Nie wliczone w cenę: Bilety lotnicze, ubezpieczenie (możliwa pomoc w koordynacji zakupu biletów i/lub ubezpieczenia).

Cena do ustalenia indywidualnego. Zależy od ilości dni, osób uczestniczących w wyprawie oraz ilości osób zaangażowanych w dostarczenie powyższego serwisu. Skontaktuj się z nami, a przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Wyprawa na Ararat, Ararat Trekking, Ararat Turcja, Wyprawa Górska Ararat