Nepal, Mera Peak

Mera Peak, 6461 m i Chitwan – Przygoda w dżungli

Lokalizacja

Nepal

Poziom trudności

Średni. Trekking z użyciem lin, raków i czekanów. Trudnością jest wysokość oraz dystanse. Niezbędna dobra kondycja fizyczna.

Kiedy

12.10-2.11.2025

Opis

Mera Peak to idealny wybór dla tych, którzy marzą o zdobyciu swojego pierwszego sześciotysięcznika. Składa się z trzech szczytów: Mera North 6476 m, Mera Central 6461 m i Mera South 6065 m. Naszym celem jest Mera Central. Ten technicznie łatwy szczyt oferuje zapierające dech w piersi widoki na najwyższe góry świata. Z wysokości tego sześciotysięcznika rozciąga się panorama na Everest, Lhotse i Makalu. Pomimo, że jest klasyfikowany jako łatwy i trekkingowy, to wymaga on wytrwałości w długich podejściach. Możliwa jest również choroba wysokościowa, dlatego aklimatyzacja w trakcie wyprawy jest bardzo ważnym elementem jej planowania. Mera Peak to jeden z najpopularniejszych sześciotysięczników w Nepalu, idealny dla osób pragnących zdobyć swój pierwszy szczyt powyżej 6000 metrów. Oferuje nie tylko wyzwanie fizyczne, ale także możliwość obcowania z niezwykłą przyrodą i kulturą Szerpów. Trekking przez malowniczą dolinę Hinku i noclegi w tradycyjnych schroniskach to niezapomniane przeżycie, które pozostanie w pamięci na zawsze.
  

Poza zdobywaniem szczytów, w trakcie naszej podróży odwiedzimy również Kathmandu, stolicę Nepalu, słynącą z niezwykłej architektury i bogatej historii. Na Durbar Square będziemy mogli podziwiać piękne świątynie i pałace. To właśnie tutaj znajduje się Kumari Ghar, dom żyjącej bogini Kumari. Kumari to młoda dziewczyna wybrana według rygorystycznych kryteriów, uważana za inkarnację bogini Taleju. Spotkanie z Kumari to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na chwilę zatrzymać się i poczuć magię tego miejsca.

Nie zapominajmy również o relaksie w nepalskiej dżungli – Chitwan. Park Narodowy Chitwan to jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych parków narodowych w Nepalu. Znany jest z bogatej fauny, w tym nosorożców jednorożnych, tygrysów bengalskich, krokodyli i wielu gatunków ptaków.
 
Ten program to niezwykła przygoda, która pozwoli Ci przekroczyć swoje własne granice i doświadczyć piękna Himalajów. Jeśli marzysz o zdobyciu swojego pierwszego sześciotysięcznika, to jest to doskonała okazja, aby spełnić swoje marzenia.

Program

Dzień 1, Warszawa – Kathmandu
Wylot z Warszawy.
 
Dzień 2, Kathmandu
Przylot do Kathmandu, które znajduje się na wysokości 1 350m. Transfer do hotelu, gdzie zostaniemy przywitani przez Naszego współorganizatora. Będziemy mieli czas na wymianę waluty, zakup potrzebnych/brakujących rzeczy i posiłek.
 
Dzień 3, Kathmadnu
Dzień zwiedzania w Kathmandu, aby przywyknąć do zmiany czasu, innego klimatu i nowej kultury. Dziś odwiedzimy Świątynię Pashupatinath – najważniejszą hinduistyczną świątynię w Nepalu, w której dowiemy się wiele o panującej tam religii, zwyczajach i ciałopaleniu. Wieczór poświęcimy na przygotowania i przepakowanie w górską podróż.
 
Dzień 4, Kathmandu/Ramechhap – Lukla (2 800 m) – Chutanga (3 020 m)
Lot do Lukli (2 800 m), gdzie spotkamy się z lokalnym przewodnikiem i rozpoczniemy trekking do Chutanga (3 020 m). Zabieramy ze sobą tylko mały plecak, większe torby będą transportowane przez porterów przez cały czas trwania wyprawy. Trekking zajmie ok. 4 godzin.
 
Dzień 5, Chutanga (3 020 m) – Cross Zatrwa-La (4 610 m) – Thuli Kharka (4 300 m)
Dziś czeka na Nas trekking przez przełęcz Cross Zatrwa. Będziemy podchodzić stromą ścieżką aż do samej przełęczy, na której znajdują się kopce i flagi modlitewne. Przejdziemy tym samym przez Grzbiet Kalo Himal i pozostawimy dolinę Khumbu za sobą. Łagodnym zejściem udamy się do Thuli Kharka.
 
Dzień 6, Thuli Kharka (4 300 m) – Kote (3 691 m)
Dalsza część trekkingu z Thuli Kharka do Kote. Droga zajmie Nam ok. 5 godzin.
 
Dzień 7, Kote (3 691 m) – Tangnag (4 356 m)
Trekking z Kote do Tangnag biegnie wzdłuż  rzeki Inkhu Khola. Po drodze będziemy podziwiać południową ścianę Mera. Będzie malowniczo, bo będziemy przechodzić przez lasy sosnowe i gaje rododendronowe. Droga zajmie Nam ok. 5 godzin.
 
Dzień 8, Tangnag (4 356 m)
Dziś pierwszy z dni aklimatyzacyjnych. Aby aktywnie go wykorzystać, pójdziemy nad brzeg jeziora Sabai Tsho, a następnie do kopczyka na wysokości 5 271 m.
 
Dzień 9, Tangnang (4 356 m) – Khare (5 045)
Dzisiejszy trekking będzie wiódł wzdłuż moreny lodowca Dig skąd będziemy podziwiać przepiękne widoki na Charpate Himal. Khare będzie stanowić Naszą bazę aklimatyzacyjno-wypadową i będzie za razem ostatnim miejscem, w którym będziemy mogli spać w “tea house”. Stąd też po raz pierwszy zobaczymy Mera Peak.
 
Dzień 10, Khare (5 045 m) – Mera La (5 415 m) – Khare (5 045 m)
Dziś kolejny dzień aklimatyzacyjny, w którym udamy się na przełęcz Mera. Po krótkim odpoczynku powrócimy do Khare na regenerację przed kolejnym dniem.
 
Dzień 11, Khare (5 045 m) – High Camp (5 780 m)
Dzisiejszy odcinek do High Camp zajmie Nam ok. 5 godzin. Początkowo droga będzie prowadzić stromo w górę, aż dojedziemy do lodowca. Będziemy musieli pokonać jego krótki odcinek. Z High Camp’u będziemy mogli podziwiać m.in. Cho Oyu, Mount Everest, Makalu czy szczyt Kangchejunga. Tej nocy śpimy w namiotach.

Dzień 12, High Camp (5 780 m) – Mera Central (6 461 m) – Khare (5 045 m)
Dzień ataku szczytowego rozpocznie się ok. 1 w nocy, po to by stanąć na szczycie o wschodzie słońca. Z tej wysokości jeszcze piękniej będzie widać wszystkie najważniejsze szczyty w dolinie Khumbu. Prawdziwa uczta dla koneserów pięknych widoków. Droga powrotna przez High Camp do Khare.
 
Dzień 13
Dzień zapasowy w razie złej pogody.
 
Dzień 14, Khare (5 045 m)- Kote (3 691 m)
Trekking powrotny z Khare do Kote.
 
Dzień 15, Kote (3 691 m)- Thuli Kharka (4 300 m)
Trekking powrotny z Kote do Thuli Kharka.
 
Dzień 16, Thuli Kharka (4 300 m) – Zatrwa La Pass (4 610 m)  – Lukla (2 800 m)
Trekking powrotny z Thuli Kharka przez przełęcz Zatrwa La do Lukli.
 
Dzień 17, Lukla – Kathamandu/Ramechhap
Lot do Kathmandu/Ramechhap i transfer do hotelu.
 
Dzień 18, Kathmandu – Chitwan
Transfer do Souraha (ok. 5 godzin), aby rozpocząć przygodę w dżungli i na safari. Po lunchu odwiedzimy wioskę Tharu, której mieszkańcy wyznawają kult duchów, szczególnie lasów. Czeka nas zachód słońca nad rzeką, tradycyjny taniec kija Tharu i kolacja. 

Dzień 19, Chitwan
Dziś czeka nas spływ kanu (ang. Canoe), z którego będziemy mogli obserwować dzikie i kolorowe ptaki zamieszkujące nepalską dżunglę. Wizyta w Centrum Hodowli Słoni. Później według uznania możemy udać się w podróż wgłąb dżungli na grzebiecie słonia lub jeepami.
Dzień 20, Chitwan – Kathmandu
Podróż powrotna do Kathmandu. Czas wolny.
 
Dzień 21, Kathmandu
Wizyta na Durbar Square, przepełnionego świątyniami i starożytnymi monumentami. Zobaczymy również Kumari – żywą boginię, której kult jest zachowany do dnia dzisiejszego. Musimy również odwiedzić Świątynię Małp (Swoyambhu Mahachaitya), jedną z najważniejszych buddyjskich świątyń, z której rozpościera się przepiękny widok na całe Kathmandu. Na wieczór czeka na Nas kolacja pożegnalna.
 
Dzień 22, Kathmandu – Warszawa
Transfer na lotnisko, powrót do kraju. 
 
Wliczone w cenę: bilety lokalnych linii lotniczych (loty wewnętrzne), noclegi w Kathmandu, wszystkie noclegi górskie, wyżywienie górskie (śniadania, obiady, kolacje), przewodnicy,  opieka polskiego lidera, wejścia do parków, zezwolenia/permity, porterzy, wszystkie transfery

Nie wliczone w cenę: bilety lotnicze, ubezpieczenie, wiza, transport po mieście (autobusy, taksówki), posiłki na mieście, noclegi w hotelu w Kathmandu jeżeli przekroczą 5 dni, wydatki własne, napiwki, helikopter (w razie wypadku/ewakuacji), bilety wstępów do atrakcji turystycznych podczas zwiedzania

Mapa

Zobacz Naszą trasę

Sprawdź Nasze pozostałe wyprawy

Scroll to Top
×